Есенно цъфтящи цветя
Градински растения и цветя цъфтящи през есента.
През есента обикновено обръщаме внимание на есенните багри на листата на дърветата. Освен тях радост и настроение в градината могат да ни донесат и цветята и храстите цъфтящи през есента. Ето някои от по известните есенни цветя:
Хризантемата (Chrysanthemum multiflora)
На първо място най – известното есенно цвете е Хризантемата (Chrysanthemum multiflora). Растение на късия ден, то предлага различни по големина и форми видове. Има нискорастящи, плътни хризантеми във формата на компактно храстче или топка, които често се използват като бордюрни растения, средни сортове, достигащо до 50 см, както и такива с височина до 1 м. Хризантемата започва да цъфти от края на август и продължава до първите есенни слани или сняг. След прецъфтяване отстранете изсъхналите цветове, и след края на цъфтежа го зазимете, като се изреже на около 15 см. През пролетта и лятото се правят още 2 до 3 формиращи резитби за оформяне на растението и за по обилен цъфтеж. Помнете хризантемата обича водата, но не обича преполиването.
Астра – Aster
Други от есенно цъфтящите растения са Астрите. Известни по някои краища на България, като “Свекървени очички” този вид също предлага голямо разнообразие от цветове и форми видове. Напълно зимоустойчиво с едри и атрактивни цветове, непретенциозно цвете. На слънце се развива и цъфти обилно, след прецъфтяване стъблата се изрязват ниско.
Анемония (Anemone)
Анемония (Anemone) – това тревисто зимоустойчиво растение е друго което есента може да предложи продължителен и декоративен есенен цъфтеж Анемонето може да е красиво допълнение към цветните Ви групи. Високо 50-60см. Може да се декорира в смесени цветни групи с други цветя, под високи храсти или дървета, на полусянка, оскъдно осветени места или северни изложения.
Далия ( Dahlia)
Далия ( Dahlia) красиво есенно цвете, родината на което е Мексико може да доставя наслада на сетивата ни благодарение на мореплавателя Кортес за който се смята, че го е внесъл в Европа. Достига средно до 50 см височина, цъфти от май до октомври. Най-добре вирее на места с непряка слънчева светлина. Размножава се чрез луковици. Те се съхраняват в помещение с температура 5-6 градуса, върху стърготини, вестници или сух тор. Засаждат се в земята през Април месец. Ако искате Далията Ви да цъфти по-рано трябва да засадите луковицата в голяма саксия през март и се поставят на светло и топло място. Привързвайте стъблата за да не се прекършат от тежестта на цветовете, а след прецъфтяване ги отстранявайте.
Индийски люляк (Lagerstroemia indica)
Индийски люляк (Lagerstroemia indica) дърво или висок храст този вид все по-често се използва у нас. Цъфти в приказни нежни и ярки цветове от август до октомври. Може да я срещнете в розово до лилаво, червено или бяло. Засадете я на слънчево място на пряка слънчева светлина. И тя обича водата, но страда от преполиването и заблатяването. Топлолюбив вид, който понася зимите в България. В по-тежки зими е възможно част от клоните му да измръзнат, но много бързо избиват нови издънки.
Теменужката (Viola tricolor)
От едногодишните цветя първенец е Теменужката (Viola tricolor). Известното парково цвете, се засажда есента и до късна пролет може да ни радва с баграта си от цветове. С различни по големина цветове от едри до ситни, тя ни радва и с прекрасно ухание. Висока от 10 до 40см. теменужката обича добре обработена, богато наторена лека почва. Харесват слънчево изложение и постоянна влажност. Могат да виреят и на лека сянка. За съжаление при летните горещини цветовете издребняват и цъфтежа се влошава. Освен за красота теменугата се използва и в народната медицина за подпомагане лечението на респираторни проблеми като бронхит, астма и симптоми на настинка.
Декоративна трева – Мискантус
Освен цветята да не забравяме и декоративните треви, които цъфтят есента. Такива са Мискантуса, Пампаската трева (Кортадерия), Солидаго, Мюленбергия, Молиния.
Вижте пролетно цъфтящи декоративни храсти и цветя.
Градински цветя в ecodesign.bg
Погледнете тази статия със снимки на пролетни планински цветя в Рила.